Kendi ülkenizin kanunlarına göre yasak olan ancak başka bir ülkede serbest olan içerikleri sitenizde barındırmaya olanak sağlayan hosting çeşididir.

Genellikle DMCA engeline takılmamak için film/dizi izleme siteleri ve program/oyun indirme siteleri tarafından kullanılır.

Offshore Hosting ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekilenler

  • R10.net’te gördüğüm kadarıyla çoğu kişinin sandığının aksine offshore hosting ile her türlü illegal içerik barındırmak mümkün değildir. 27 nüfuslu, hiçbir telif hakkının geçerli olmadığı ülke Sealand’in offshore sunucu firması HavenCo‘nun bile ülke kanunları gereği izin vermediği içerikler vardı.
  • Her ülkenin kanunları olduğunu unutmamalı, hizmet almayı düşündüğün firmanın kullanım koşullarını incelemeli ve gerekirse firmayla iletişime geçerek barındırmak istediğin içeriğe izin verip vermediklerini sormalısın. “Do you allow warez content/movie website?” falan diyebilirsin ya da ne barındıracaksan.
  • Bir firma offshore hizmet veriyor diye bilgilerini hiçbir yargı kurumuna vermez diye bir şey kesinlikle yok. Başka ülkelerden talep edildiğinde vermeseler bile yerel mahkemelerden karar çıkarsa muhtemelen bilgilerinizi vereceklerdir o yüzden bilgileri kendi tarafından gizlemek de önemli.
  • İsviçre gibi aşırı katı veri gizliliği olan ülkeler belki başka ülkelere bilgi vermeyip sadece hizmeti durdurup içeriği kaldırmanızı isteyebilirler. Buradaki olay şu; offshore hosting dediğimiz şeyin BTC, LTC, XMR vb. kripto paralar ile ödeme alması ve yasaların esnekliğini mümkün olduğunca kullanması haricinde normal bir hostingden farkı yok. Bunu bilerek hareket etmek önemli.
  • Olur da yakayı ele verirsen “Ama benim hostingim şu ülkede oranın kanunlarına tâbiyim.” falan dinlemezler. Çünkü suçu işlediğin ülkenin yerel kanunlarını çiğnemiş oluyorsun.

Offshore Hosting Firmaları

Ben DMCA’i görmezden gelen birkaç offshore firmayı inceleyeceğim. Listeye eklediğim tüm firmalar kaliteli olmayabilir. Hizmet almadan önce başka sitelerden de incelemeleri okumanı tavsiye ederim. Firmanın köklü olması önemli bir kriter olsun yarın öbür gün kimseye bir şey demeden kepenkleri indirirler daha da ulaşamazsın.


alexhost - offshore hosting

2011 yılından beri piyasada olan bir firma. Firmanın merkezi ve sunucularının lokasyonu Moldova Cumhuriyeti. Yerin 5 metre altında, eski bir savaş sığınağındaki kendi veri merkezlerinden hizmet veriyorlar.

1 GB SSD depolama – limitsiz trafik – 5 addon domain > €10/yıl
1.5 GB RAM – 1 core CPU – 10 GB SSD depolama > 1 aylık €4, €11.88/yıl

njalla - offshore hosting

Meşhur ‘The Pirate Bay’ sitesinin sahibi Peter Sunde tarafından kurulan, üstün gizlilik vaat eden domain ve VPS firması. İsveç lokasyon sunucular ile hizmet veriyorlar ve İsveç yasalarına bağlılar. Bu firmadan domain aldığınızda onlar kendi adlarına kaydediyorlar. Domain kayıt operatörleri ve sizin aranızdaki gizlilik kalkanı rolünü üstlendiklerini söylüyorlar. DMCA’i %100 göz ardı ediyorlar.

Müşteri bilgisi istendiğinde ya da sunucunun/domainin kapatılması istendiğinde İsveç yargı kurumları haricinde bir kurumla iş birliği yapmıyorlar. Blog sayfalarında polislerden ve New York Times gibi büyük sitelerden gelen takedown ve müşteri bilgisi isteklerine dalga geçerek verdikleri cevaplardan bazılarını paylaşmışlar. Mesela Ukrayna Siber Güvenlik Polis Departmanı tarafından müşteri bilgileri istenmiş. Cevap olarak Njalla’nın nasıl çalıştığını anlatan bir çizim göndermişler. 🙂

njal.la

1.5 GB RAM – 1 CPU – 15 GB SSD depolama 1.5 TB trafik > €15/ay
3 GB RAM – 2 CPU – 30 GB SSD depolama 3 TB trafik > €30/ay
4.5 GB RAM – 3 CPU – 45 GB SSD depolama 4.5 TB trafik > €45/ay

Birkaç Başka Firma

  • Serverastra.com
  • Flokinet.is
  • Novogara.com

Daha fazlasına “offshore hosting”, “anonymous hosting”, “dmca free/ignored hosting” vb. aramalarla ulaşabilirsin ya da forumlardan offshore hosting listelerine göz atabilirsin.

Gizliliğiniz açısından gerekli tüm önlemleri aldıktan sonraki olası senaryo: Size gelen bildirimlerin çoğu karşılıksız kalacak. Kafayı takıp olayı sunucunun bulunduğu ülkenin mahkemelerine taşıyan olursa -ki bu muhtemelen 1-2 yılda bir olur- içeriği kaldırtırlar ya da en fazla sunucunuzu kapatırlar. Başka yerden sunucu/hosting alıp işinize bakarsınız.
Bu senaryo sunucunun bulunduğu ülkede de serbest olmayan bir faaliyet yürüttüğünüz takdirde geçerlidir. Sunucunun bulunduğu ülkede yasal ise yasalara -kısmen- uygun iş yaptığınızdan sizlik bir durum olmayacaktır.

Son olarak, Norton bu konu hakkında belgesel tadında bir video hazırlamış. Benim çok hoşuma gitti.

Tavsiye İçerik: Film Sitesi Kurmak ve Telif Hakları