Para kazanmak için film, dizi izleme; oyun, program indirme sitesi kuran çok kişi var. Ancak bu siteleri açanların çoğunun telif ve süreç hakkında bilgisi yok.

Bu yazımda film ve dizi izleme/indirme siteleri başta olmak üzere telif haklarının çiğnendiği diğer sektörlerin işleyişi ve yanlış bilinenleri paylaşacağım.Film-Dizi Sitesi Açmak Yasal Mı?

Hayır. Telif hakları evrenseldir. Film, dizi, anime, oyun, program, mp3 vb. warez içerikler suç teşkil eder ve yaptırımı vardır. Forumlarda ufak bir araştırmayla dava açılıp firmaya filmleri başına 3.000-4.000 TL gibi miktarlarda ceza ödeyen birçok kişinin konusunu okuyabilirsiniz.

Film Sitelerinin Telif Hakları Hakkında Yanlış Bilinenler


Sunucuyu yurt dışından alınca bir sorun çıkmaz.

Belki işleri biraz yavaşlatacaktır ancak sizi bulmak isteyenlerler yine de kolaylıkla bulacaktır. DMCA’in geçerli olmadığı ülkelerde telif yasası yok demek değildir.


İçeriği 3 gün içinde kaldırınca bir sorun çıkmaz.

Yer sağlayıcı durumunda olan taraf hosting sağlayıcınız ve içerikleri yüklediğiniz Google Drive, Yandex Disk vb. servislerdir. Site sahibi içerik sağlayıcı konumundadır.
Mesela Twitter yer sağlayıcıdır ve içeriği kaldırması durumunda herhangi bir yaptırımla karşılaşmaz. Ancak yasalara uygun olmayan bir tweet attığınızda suç işlemiş olursunuz.


İçerik sağlayıcının sorumluluğu
MADDE 6 – (1) İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur.
(2) İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise, genel hükümlere göre sorumludur.


Size telif bildiriminde bulunmadan dava açma hakları mevcut ve içeriği kaldırmanız durumu değiştirmeyecektir. Footera koyacağınız o yazıya güvenmeyin kısaca.


Dosyaları kendi sunucunda barındırmayıp iFrame ile ekleyince bir sorun çıkmaz.

R10, WMaraci gibi forumlarda gördüğüm kadarıyla çoğu kişi bunun arkasına sığınabileceğini düşünüyor. Ancak yasa dışı içeriğe erişilmesini sağlamak ve yaymak suçtur.

Sıkça Sorulan Sorular


Soru: Yabancı film/dizi paylaşırsam yine de sıkıntı çıkar mı?

Cevap: Yerli film/dizi paylaşmak kadar sık rastlanmasa da evet. Daha zor göze batarsınız ve yurt dışında olduğunuzdan uğraşmak istemeyebilirler ancak site büyürse işler kesinlikle değişir.


Soru: Benim/arkadaşımın sitesine bir sürü telif maili geldi ama hiç dava açılmadı. Neden?

Cevap: Her film sitesi sahibinin başına bir şey gelmeyebilir. Sadece içeriği kaldırmanız karşı taraf için yeterli olmuştur, henüz göze batmamışsınızdır, uğraşmak istememişlerdir ya da belki başka bir şey. Ancak bu sektörde davaların olduğu bir gerçek. Yine de isteyen bildiği gibi devam edebilir 🙂


Soru: Sitemi satmalı mıyım? Yoksa tamamen kapatayım mı?

Cevap: Siteyi satsanız bile domain üstünüze kayıtlı (IP adresi, fatura bilgileri vs.) ve yeni sahibi de suçu size atabilir. En iyi çözüm siteyi kapatıp indexleri bir an önce silmektir.


Soru: Yıllardır açık olan siteler var. Neden kapanmıyorlar?

Cevap: Çünkü gizlenmesini biliyorlar. Anonim kalıp yakalanmadıkları sürece en fazla yedeği başka bir hosting firmasına taşıyıp devam ediyorlar. Hatta sunucuyu gizleyerek bununla bile uğraşmıyorlar.


Soru: Nasıl gizleniyorlar?

Cevap: Hem kişisel blogumda yasa dışı aktivitelere teşvik etmemek için hem de herkesle paylaşmak istemediğimden anlatabileceğim bir şey değil. Film sitesi kurmak için yeterli olacak seviyede bilgiyi 3 günlük bir araştırmayla bulabilirsiniz. Temel olarak “Offshore Hosting Nedir?” yazımdan başlayarak terimleri araştırmaya devam edebilirsiniz.